Jak správně uchovávat potraviny

Aby si potraviny zachovaly svoji nutriční hodnotu co nejdéle, je mimo jiné zapotřebí sledovat i podmínky, za jakých jsou uchovávány. K nežádoucím změnám může dojít působením tepla, vlhkosti, světla, vzdušného kyslíku, mechanickým poškozením nebo vlivem různých bakterií a plísní. Jak tedy s potravinami správně zacházet?

1. 

Nedělat si zbytečně velké zásoby. Kupovat jen ty potraviny, které se chystáme co nejdříve zpracovat. Nejvhodnější je nakupovat podle předem připraveného seznamu. V žádném případě nekupovat potraviny s prošlou záruční dobou, byť by byly sebelákavěji zlevněny.

2. 

Potraviny uchováváme za podmínek stanovených výrobcem (např. v chladnu a temnu). Nezapomeneme dodržovat správnou teplotu! Většinou se pohybuje do 5oC nebo kolem – 18oC. Mějme na paměti, že do mrazničky nepatří nebalené potraviny, potraviny již jednou rozmražené, potraviny, které po předchozím tepelném zpracování dostatečně nevychladly.

3. 

Potraviny v chladničce ukládat do správných výšek. Nejvýše by mělo být uloženo maso a hotové pokrmy. Ve střední části masné a cukrářské výrobky, nejníže sýry, zelenina a ovoce. Do uzavřeného boxu v horní části dveří patří vejce. V boxu ve dveřích by měla být umístěna pomerančová šťáva a červené víno.

4. 

Chlazené potraviny lehce podléhající zkáze, které byly mimo ledničku déle než 4 hodiny bychom již raději neměli konzumovat. Balenou vodu ani ostatní nápoje bychom neměli pít přímo z lahve, neboť hrozí kontaminace nežádoucími mikroby.

5. 

Potraviny v žádném případě neuchovávat déle než je stanoveno datem minimální trvanlivosti nebo datem použitelnosti. Potravina, u které došlo k překročení data použitelnosti se již nesmí prodávat! Potravina s překročeným datem minimální trvanlivosti může být za určitých, přesně stanovených podmínek ještě v prodeji.

6. 

Potraviny musíme uchovávat ve vhodných, nezávadných obalech. (mikrotenový nebo papírový sáček, nádoby na potraviny…) Nádoby je nutné pravidelně čistit, nezapomínat umýt horkou vodou se saponátem i víko.

7. 

Ovoce uchováváme nejčastěji v plastových nádobách ve spodní části chladničky, v chladné spíži, ve sklepě nebo v mrazničce. Skladované ovoce v lískách pravidelně kontrolujeme a nahnilé plody vyřazujeme. V žádném případě je nekonzumujeme ani nezpracováváme do buchet či do zavařenin.

8. 

Zelenina bývá uchovávána též nejčastěji v chladničce, v mrazničce, ve spíži nebo ve sklepě. Nahnilou nijak nezpracováváme, průběžně ji odstraňujeme.

9. 

Maso patří mezi potraviny, které podléhají rychlé zkáze. Nejčastěji je uchováváme v horní části chladničky nebo mrazničce. V chladničce by neměly být déle než 2 – 3 dny.

10. 

Ryby je nejvhodnější zpracovat ještě v den nákupu. Chráníme je před světlem, uchováme je proto na tmavém místě. V horní části chladničky je lze uchovat 2 dny, jinak je lepší uložit je do mrazničky.

 

 Potravina

 Teplota uchovávání (oC)

 Doporučená doba uchování

 Maso (chlazené kuře, hovězí, vepřové, kapr)

 2 - 5

 3

 Rajčata

 5 - 9

 5

 Hrozny

 5 - 9

 3

 Salám Poličan, krájený

 4 - 8

 10

 Salám šunkový, krájený

 4 - 8

 3

 Zákusky s krémem

 4 - 8

 3

 Sýr cihla, krájený

 5 - 9

 10

 Otevřené červené víno

 5 - 9

 7

 Otevřená balená voda

 5 - 9

 3 - 4